Wycieczka do Jaskini Radochowskiej

Z „Kowalowego Wzgórza” kierujemy się przez Kłodzko na Bystrzycę Kłodzką (Boboszów – droga nr 33), po czym w miejscowości Żelazno skręcamy w lewo na Lądek Zdrój (droga nr 392).

Można na chwilę zatrzymać się w Żalaźnie, by podziwiać kościół św. Marcina z XIV w. murem broniony z krużgankami i wmurowanymi płytami nagrobnymi, których jest prawie sto. Jest tam również wieża mieszkalna, piękny pałac z 1797 roku z oranżerią na piętrze oraz dwór Münchhausenów z parkiem krajobrazowym. W pobliżu na wzniesieniu Wapniarka (532 m n.p.m.) usytuowana jest również drewniana wieża widokowa z trzema tarasami.

Kolejne miejsce warte zobaczenia na drodze do Lądku Zdroju to Pałac na Skale w Trzebieszowicach. Za Trzebieszowicami jest miejscowość Radochów.

Zwiedzanie jaskini w godzinach od 10:00 do 18:00 – ostatnie wejście o godzinie 17:20

Do jaskini można dotrzeć na dwa sposoby:

a/ dojechać samochodem pod sam wlot jaskini

W miejscowości Radochów drogowskazy poprowadzą nas wprost pod wlot jaskini.

b/ pieszo niebieskim szlakiem – przez kamienne schody prowadzące do kaplicy i pustelni na Cierniaku

Początkowo kierować się tak samo jak wyżej, a po przekroczeniu mostku na Białej Lądeckiej skręcić w prawo, następnie prosto ok. 900 m do miejsca, gdzie drogę przecina niebieski szlak. Tam zostawiamy samochód i kierujemy się w lewo za wspomnianym szlakiem.

 

Plan jaskini Radochowskiej (źródło: jaskiniaradochowska.pl)

Idziemy chwilkę przez las, następnie do pokonania mamy 214 kamiennych schodów, na których wyryte zostały nazwiska fundatorów. Docieramy do kaplicy ku czci Najświętszej Maryi Panny, obok której już w 1853 roku zamieszkał pustelnik. Obecnie żyje tam w samotności pustelnik Elizeusz. Mieszka w małym domku. Nie korzysta z elektryczności, telefonu; wody dostarcza mu górskie źródło. Każdego dnia w południe wysyła w świat sygnał z pustelni uderzając w dzwon. Jest to bardzo sympatyczny, kontaktowy, miły człowiek. Trzeba rozpoznać w nim pustelnika, bo inaczej będzie mówił, że jest on w pobliżu, nie wskazując jednak na siebie.

Chcąc dalej dotrzeć do Jaskini Radochowskiej kierujemy się niebieskim szlakiem. Otwory wejściowe do jaskini znajdują się w pobliżu polany, na której oczekujemy na przewodnika w przeznaczonej do odpoczynku altanie. Przewodnik wyposaży nas w niezbędne kaski i latarki czołowe.

Korytarze jaskini mierzą 265 m długości. Znajduje się w niej sala gotycka z małym jeziorkiem, które zamieszkuje mały, białawy skorupiaczek wodny – studniczek tatrzański (kiełż), który wyniesiony poza środowisko bytowania żyje tylko kilkanaście minut.

Każdy dostaje kask i czołówkę. Tylko w takim wyposażeniu można bezpiecznie wejść do jaskini.
Jaskinia jest na tyle przestronna, że każdy da radę, dorośli i dzieci mogą podziwiać wnętrza jaskini.
Poprzedni wpis
Ośrodek jeździecki Kłodzka Róża
Następny wpis
Pasterskie skały

Zobacz podobne miejsca

Adršpašské skály – Skalne Miasto w Czechach

Farma Wenet

Letni tor saneczkowy w Polanicy Zdrój

Ścieżka w obłokach na górze Slamník – Dolní Morava (Czechy)

Góra Wszystkich Świętych

Góra św. Anny Rudzkiej

Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem”

Kościół św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach