Poznaj Wiejskie Dzieci

Zabawa i beztroski czas spędzony na świeżym powietrzu – szczególnie w dzieciństwie – to chwile, które kształtują umysł w szczególny sposób. Ci, którzy pamiętają program “Lato z radiem” i słowa z głośnika stojącego u babci w kuchni na oknie “Jest 9, tu Pierwszy Program Polskiego Radia” i charakterystyczną, skoczną polkę – od razu wiedzą o co chodzi :)
Czas spędzony na wsi daje przestrzeń do bycia dzieckiem. Można się brudzić, biegać i przeżywać chwile, które każde dziecko powinno mieć w swoich wspomnieniach. Nie ma tu barier, oceniania, poprawności bo ktoś się krzywo popatrzy. Jest dzikość, wolność i dobra zabawa.

Dzieci są różne, jedne preferują ruch, inne wolą zabawę na siedząco i ruszają się nieco mniej. To nie ma znaczenia, bo każdy znajdzie coś dla siebie! Najważniejsza jest jedna zasada, komórki zostają w domu! Wiejskie Dzieci to czas dla siebie, własnej wyobraźni, emocji i prawdziwych przeżyć.
Dzieci, które mają za dużo pustych wirtualnych bodźców,  odkryją nowe sposoby na zabawę, taką prostą, prawdziwą. Zobaczą, że patyk, trawa i drzewa są lepsze od grania w CSa czy Fortnighta. Poznają sposoby na cieszenie się tym co robią, i że nie wszystko musi być idealne aby przynosiło radość i zadowolenie. Najważniejsze aby zrobić to samemu a nie oglądnąć filmik, jak ktoś robi to za nich na Tiktoku, co daje chwilowe, złudne zadowolenie z wykonania czynności (bez doświadczenia i efektów) oraz z bardzo kruchym poczuciem satysfakcji.

Dzieci odcinają się od swojej codzienności, którą znają. Dużo jest nowych wrażeń sensorycznych. Poznają zapachy, smaki, czasami nowe, nieznane… inne. To rozbudza ciekawość, chęć poznawania i badania, sprawdzania. Jeżeli masz w pamięci dzieciństwo na wsi, w beztroskim otoczeniu przyjaznego domu, pełnego zapachów i smaków, w otoczeniu natury to wiesz, że tych wspomnień nie zamienisz na nic innego i starasz się utrzymać je jak największe skarby, które chcesz przekazać swoim dzieciom. Bez granic wypełnia to wspomnieniami nasze głowy i zostaje na całe życie.

Wiejskie Dzieci to chwile dla Waszych dzieciaków, których nie zapomną i zostaną z nimi całe życie. To chwila na bycie dzikim, prawdziwym wiejskim dzieckiem. Jeżeli znacie metodologię nauczania Montessori Wiejskie Dzieci dają nieskrępowaną przestrzeń na zabawę i naukę we własnym tempie w otoczeniu natury, zwierząt i setek bodźców takich prostych, znanych lub nie znanych ale autentycznych, prawdziwych.

Dzieci poznają zwierzęta gospodarskie i spędzają z nimi czas. Poznają nieprzetworzone, prawdziwe smaki, zapachy oraz bawią się przy tym w swoim, niewymuszonym tempie.
A do tego w trakcie zabawy uczą się języka angielskiego w praktyczny, interaktywny sposób, który świetnie utrwala poznane słowa i informacje mocno działając na wyobraźnię dzieci. Takich zajęć się nie zapomina!

Praca i zabawa ze zwierzakami

W naszym gospodarstwie mamy mnóstwo zwierzaków! Konie, krowy, świnki, kaczki, gęsi, kury, mini kozy, mini owce, psy, koty, wieś pełną gębą! Każdego dnia trzeba je karmić, sprzątać wokół zwierzaków i opiekować się nimi. Część tych prac wykonują dzieci. Poznają pracę na wsi, uczą się obchodzić bezpiecznie ze zwierzakami i poznają je, ich uroki, zalety i potrzeby. Dzieci uczą się bardzo szybko, kiedy środowisko działa na wszystkie zmysły na raz.
Trzeba tylko pamiętać, że zwierzaki to nie zabawki! One czują, mają swoje potrzeby i ograniczenia. Tego dzieci też szybko się uczą! Buduje to w nich poczucie odpowiedzialności, troski, uwagi i ostrożności.

Zabawa jak dawniej

Zabawa jak dawniej

Szałasy, tunele, snopki, zabawa w sianie, huśtawki, tory przeszkód, błoto, kałuże, boisko i piłka, w zimie zjazdy na workach z sianem, sankach i zabawa w śniegu aż zapadnie zmrok a później ognisko! Codzienność wiejskich dzieci :)

Dzieci każdego dnia mają co robić. Jednak obowiązki wiejskiego dziecka to nie wszystko. Kury, kaczki i gęsi nakarmione, kozy mają świeżą trawę, koń wyczesany i wygłaskany, kotki też nakarmione, jajka zebrane, masło zrobione, krowa wydojona to czas na chwilę beztroski! Zabawy też są dawne, wiejskie i przede wszystkim pochłaniające dzieciaki w 100%! Każdy robi to co chce. Wspólne zabawy w grupach, samodzielne lub po prostu leniuchowanie. Nie ma przymusu ani konieczności. A może uziemianie i spacery boso po pachnącej łące? Albo zbieranie borówek ciepłym popołudniem? Leżenie na kocyku pod drzewem, z którego można jeść pełne smaku czereśnie?! Wędkowanie, pluskanie się w stawie i zabawa w piasku? Wszystko jest możliwe! To dzieci tworzą własną przestrzeń, w której czują się swobodnie, swojsko i bezpiecznie a przede wszystkim dziko!
Jednak najważniejsze jest to, że po zajęciach dzieciaki są pozytywnie zmęczone, dotlenione, gotowe na kolejny dzień i pełne dobrej, dziecięcej energii!

Jak to wszystko działa?

Wiejskie Dzieci to sposób spędzania czasu w naszej Zagrodzie Edukacyjnej. Nigdzie nie trzeba jechać! Wszystko jest na miejscu.

Zajęcia odbywają się każdego dnia na terenie naszego gospodarstwa. Możecie traktować to jak przedszkole lub szkołę w której nie ma nudy a dzieciaki bawią się świetnie i przy tym uczą się z niezrównaną prędkością i skutecznością!.
Przyprowadzacie swoje pociechy (przeważnie tylko na początku, na kolejne zajęcia dzieciaki czekają czasami już od 6 rano w pełnej gotowości!) a nasze cudowne opiekunki gospodynie przejmują swoich podopiecznych i zaczyna się dzień pełen wyzwań.

Teraz, kiedy dzieci są już pod opieką i zajmują się swoimi sprawami, Wy, rodzice, możecie zająć się swoimi. Wycieczka, spacer, leniuchowanie, cokolwiek chcecie robić w wolnym czasie!

Czas startu i zakończenia zajęć jest zazwyczaj podobny i trwa od 7-8 godzin. Zajęcia zazwyczaj zaczynają się w okolicy godziny 9 i trwają do 16. Nie są to zabetonowane godziny i mogą być nieco elastyczne. Wszystko zależy od Was i rodzin, które są na miejscu oraz od dzieci i naszych opiekunek, z którymi możecie ustalić szczegóły podczas pobytu.

Zajęcia są oczywiście otwarte i nie ma konieczności na siłę zostawiania na nich dziecka. Jeżeli chcecie jechać wspólnie na wycieczkę, zwiedzanie lub do restauracji – proszę bardzo! Tu nie ma ocen, obecności ani przymusu. Zajęcia skonstruowane są tak, że dziecko “nie traci tematu”. Część jest cykliczna i powtarzalna, część sezonowa (warto przyjechać w różnych sezonach, na przykład na żniwa w lecie, wykopki na wczesną jesień) a część zajęć zupełnie zależna od potrzeb dzieciaków. To głównie one kreują program każdego dnia, oczywiście poza odpowiedzialnymi, gospodarskimi pracami, które każdego dnia trzeba w trakcie dnia nauczyć się a później wykonać. Taka wiejska codzienność :)

Dla kogo są Wiejskie Dzieci?

Dla wszystkich tych, którzy chcą pokazać dziecku jak wygląda wieś, przybliżyć dzieciaki do natury, czy zrobić porządny detoks od Tiktoka, Instagrama, CSa, Fortnighta, komórek, ciągłego pędu za wirtualnymi, pustymi emocjami bez pokrycia czy po prostu zależy Wam na tym aby dziecko poruszało się więcej, zrobiło coś fajnego, nowego i ekscytującego a wy będziecie mieć czas na złapanie oddechu. Każdy powód jest dobry aby dać dziecku całą masę niezapomnianych chwil, ruchu i wspomnień które mocno zapiszą się w pamięci na zawsze.

  1. Zajęcia Wiejskie Dzieci, które są ofertą naszej Zagrody Edukacyjnej dostępne są dla wszystkich nocujących Gości Kowalowego Wzgórza w trakcie pobytu.
  2. W zajęciach Wiejskie Dzieci w ramach naszej Zagrody Edukacyjnej mogą brać także udział dzieci z lokalnych miejscowości, jeżeli dostępne są wolne miejsca w wybranych terminach.
  3. Wiejskie Dzieci to także forma półkolonii dla dzieciaków z bliższych lub nieco dalszych miejscowości. Taka forma dostępna jest w trakcie dłuższych przerw szkolnych – ferie zimowe, wakacje lub czasami nawet długie weekendy!

Dzieci od 5 roku życia mogą uczestniczyć w programie bez obecności rodziców. W tym czasie możecie odpoczywać w gospodarstwie, jechać na wycieczkę lub wyskoczyć na rower albo na narty kiedy jest śnieg. Jeżeli chcecie być przy dziecku w trakcie dnia to oczywiście nie ma przeszkód. Nasi opiekunowie (gospodynie) preferują jednak aby rodzice im zaufali i pozwolili opiekować się dziećmi. Są to profesjonalne osoby, przeszkolone i posiadające doświadczenie w opiece nad dziećmi. Są też przecudownymi osobami, bardzo ciepłymi i opiekuńczymi. Dzieci też poczują więcej swobody i wolności kiedy rodzice im zaufają. Buduje to obopólne poczucie odpowiedzialności, zaufania i daje dziecku (a czasami także rodzicom) miejsce na zbudowanie poczucia, że bycie chwilę osobno nie jest straszne ani złe. Rodzice mają przestrzeń dla siebie i dziecko może poczuć się odpowiedzialne samo za siebie w otoczeniu, które jest nowe i daje dużo frajdy.

Dzieci w wieku 3-5 lat powinny mieć gdzieś w pobliżu chociaż jednego z rodziców lub opiekuna, którego zna. Różnie bywa z młodszymi dziećmi, mają jeszcze swoje potrzeby, foszki i straszki, więc zazwyczaj prosimy o obecność. Oczywiście wszystko zależy od dziecka i rodziców. Jeżeli są już zaznajomieni z przyrodą, dzikością i wsią, oraz zostawali bez rodziców na dłuższe chwile to mogą czuć się pewniej i obecność rodziców w trakcie zajęć nie będzie konieczna, choć wskazane jest aby ktoś był chociaż w pobliżu.

Ile będzie to kosztować?

Wiejskie Dzieci nie są standardowymi warsztatami trwającymi godzinę i obejmującymi tylko jeden temat. Są zdecydowanie bardziej opłacalne nie tylko finansowo. Koszt pojedynczych warsztatów zazwyczaj trwających 1-1.5 godziny porównać można z dniem opieki nad dzieckiem, czyli idąc na warsztaty jednorazowe płacicie podobną kwotę jak w przypadku opieki trwającej 7-8 godzin każdego dnia. W tym czasie macie wolne, robicie co chcecie oraz dziecko ma cały czas dla siebie.
Zatrudnieni w naszej Zagrodzie Edukacyjnej wykwalifikowani opiekunowie dostępni są każdego dnia. Dzięki temu dzieci i rodzice nie muszą się przejmować dostępnością warsztatów, dojazdami i zawracaniem sobie głowy kiedy, gdzie i za ile. Wszystko jest wliczone w jeden pakiet dostosowany do długości pobytu. Aktualne ceny znajdziecie w wybranych pakietach i podsumowaniu rezerwacji.

Zajęcia Wiejskie Dzieci obejmują aktywność na terenie naszego gospodarstwa i w jego bezpośrednim otoczeniu. Możliwe jest aby dzieci wzięły także udział w dostępnych zewnętrznych warsztatach np. spacer z alpakami, warsztaty pszczelarskie czy inne warsztaty poza naszym gospodarstwem. Są to warsztaty dodatkowo płatne według stawek ustalonych przez organizatorów tych warsztatów a udział w nich oczywiście jest dobrowolny. Gospodynie opiekujące się dziećmi będą wcześniej ustalały, kto jest chętny aby dziecko wzięło udział w takich dodatkowych warsztatach. Wyjście na takie warsztaty jest objęte opieką naszych gospodyń i odbywa się w trakcie wybranego wcześniej dnia.

Jeżeli jesteście rodzicami mieszkającymi lokalnie lub w zasięgu codziennego dojazdu i chcecie aby Wasze dziecko wzięło udział w zajęciach “Wiejskie Dzieci” w formie pół kolonii to prosimy o kontakt. Ostateczna cena zależna jest od ilości dni, które chcecie podarować dziecku. Prosimy o kontakt, przybliżymy, pomożemy i wytłumaczymy.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz przykładowe warsztaty

Dojenie krowy – kurs dla początkujących

Malowanie odlewów gipsowych

Ognisko z pieczoną kiełbaską – przeciąganie liny

Warsztaty mydlarskie

Warsztaty pszczelarskie

Warsztaty stolarskie – robimy własne karmniki dla ptaków i budki lęgowe

Przewodnik po okolicy